01.09.2019

Ośrodek Kultury Górna już po raz siódmy wspólnie z laureatami konkursu "Wykaż Inicjatywę" organizuje szereg wydarzeń kulturalnych, które wypełniają kartki wrześniowego i październikowego kalendarza na Górnej (i nie tylko). Podczas tegorocznej edycji realizujemy projekty o zróżnicowanej tematyce - od folkloru, przez teatr aż do artystycznej renowacji mebli. 

 

HARMONOGRAM REALIZACJI INICJATYW:

 

1. „Promocja folkloru miejskiego poprzez piosenkę – od Łodzi fabrycznej do współczesnej”
autor: Robert Mnich

Zrealizowane zostały 4 występy Młodzieżowego Zespołu TYTKA, który rozkochał w sobie publiczność i zaraził zamiłowaniem do łódzkiego folkloru.

 

14.09  | Występ podczas Pikniku na Olechowie

15.09 | Występ podczas Targu Staroci na Księżym Młynie

29.09 |  Występ podczas Pikniku "Zakorzenieni" z okazji 30-lecia Parafii pw. Świętego Jana Ewangelisty i NMP Matki Kościoła na Olechowie

05.10 | Występ podczas Nocy Bibliotek w Bibliotece Miejskiej w Łodzi - filia nr 10, ul. Kadłubka 40

 

 

 

 


2. „Porąbane meble w ogrodzie Otto Haesslera”
autor: Ewa Żochowska, Natalia Kalisz-Patelak

29.09 | Warsztaty renowacji mebli w Ogrodzie Otwartym Ośrodka Kultury Górna

To warsztaty, które uruchomiły drzemiące w ludziach pokłady kreatywności i stanowiły dużą dawkę pozytywnej energii przy szlifowaniu, szpachlowaniu, naprawianiu, malowaniu, wyklejaniu, okręcaniu, wycinaniu. Pokazały uczestnikom jak wpływać na otaczającą ich przestrzeń tworząc wyjątkowe obiekty artystyczno-użytkowe. Uczestnicy pracowali w parach. Tutaj liczyła się międzypokoleniowa współpraca i komunikacja. Efektem ich połączenia była kompozycyjna eksplozja barw i twórczej energii!

 

 


3. „Młodzieżowe Centrum Aktywności”, autor: Magdalena Stelmarska
 

„Młodzieżowe Centrum Aktywności” działające w ramach świetlicy środowiskowej przy Planetarium – filia nr 3 CZP nr 1. (ul. Pomorska 16a) powstało tej jesieni aby zintegrować oraz rozbudzić do działania młodzież uczęszczającą na zajęcia do wyżej wymienionej placówki. Naszym celem jest wspieranie podopiecznych w kwestiach edukacyjnych oraz motywowanie do działania. Diagnoza społeczna wykazała kilka ich zainteresowań, które są związane z potencjalną ścieżką zawodową. Dlatego przygotowaliśmy dla nich kilka propozycji warsztatów, tj. warsztat w salonie kosmetycznym, zajęcia w warsztacie samochodowym, warsztaty graffiti. Warsztaty zostaną podsumowane zajęciami z doradztwa zawodowego z Katarzyną Sową.

* W ramach tej inicjatywy w sierpniu odbył się także pokaz spektaklu grupy FormArt dla podopiecznych świetlicy środowiskowej przy Planetarium – filia nr 3 CZP nr 1.

Zajęcia są dla uczestników są bezpłatne, obowiązują zapisy: swietlica@planetarium.org.pl
 


Podczas warsztatów uczestniczki dowiedzą się jak prawidłowo dbać o cerę. Poznają jej strukturę oraz zostaną poddane analizie jej stanu. Dowiedzą się również na czym polega praca kosmetyczki, czym różni się ta praca od wizażystki lub stylistki.

Małgorzata Jakubowska – założycielka alternatywnego salonu kosmetycznego, w którym tworzy się piękno - J Makeup Studio. Jest makijażystką, wizażystką i stylistką oraz linergistką z ponad pietnastoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji awangardowej, makijażu arstystycznym i beuaty. Specjalizuje się w makijażu pernamentnym.

Sylwia Czarnecka – stażystka salonu kosmetycznego J Makeup Studio; obecnie studentka II roku kosmetologii, makijażystka, stylistka paznokci i makijażu pernamentnego.

 

  • 20 października / wizyta w warsztacie samochodowym HGW WARSZTAT / ul. Brukowa 23 / 16:30 – 19:00

Zajęcia odbedą się w HGW warsztacie samochodowym Michała Ozimka. Uczestnicy będą mogli zwiedzić nowy warsztat i poznać podstawowe wyposażenie warsztatu. Dowiedzą się o specyfice pracy i predyspozycjach jakie powinien posiadać mechanik oraz o ścieżce zawodowej, którą można kontynuować po Zespole Szkół Samochodowych nr 7. Na sam koniec spróbujemy wspólnie wymienić koło!

 

  • 26 października /  warsztat graffiti / podwórko Planetarium / ul. Pomorska 16a

(https://www.facebook.com/Studio-CeHa-2081415622154427/) w godz. 15:00 -19:00

 

Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy przygotują swoje projekty w świetlicy. Następnie zostaną one wysłane do grafika, prowadzącego warsztaty i połączone w jedną całość. Podczas warsztatów dowiemy się o różnych stylach malowania graffiti oraz zastanowimy się nad odpowiedzialnością cywilno-karną w kontekście malowania ich na ścianach kamienic i bloków. Czy istnieje możliwość porozumienia się z właścicielem budynku lub Urzędem Miasta? Jasne, że tak! O tym i o swoich doświadczeniach opowie prowadzący zajęcia.

 

Mateusz Swarabowicz, grafik komputerowy i montażysta. Hobbystycznie zajmuje się realizacją dźwięku. Zrealizował mural dla Jurka Owsiaka oraz w Fabryce Sztuki na potrzeby festiwalu Retroperspektywy. Prowadził również warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu graffiti i malowania na koszulach, np. podczas „Warta Cup 2019”.

 

  • 28-31 października / warsztaty z doradcą zawodowym

Warsztat zawiera w sobie twórcze i praktyczne ćwiczenia oraz specjalistyczne testy psychologiczne na podstawie programów amerykańskich doradców zawodowych m.in.: Margaret Libenstine, Richarda Bollesa oraz innych akspertów z dziedziny planowanie kariery. Zajęcia skomponowane są w ten sposób, aby uczestnicy aktywnie bralu udział w proponowanych ćwiczeniach grupowych oraz indywudualnych.

 

Katarzyna Sowa – pedagog, doradca zawodowy, trener rozwoju kompetencji społecznych  oraz animator społeczno-kulturalny. Specjalizuje się w realizowaniu programów rozwijających kompetencje zawodowe młodzieży oraz pracowników. Specjalista ds. rynku pracy. Certyfikowany trener narzędzi FRIS® oraz absolwentka Szkoły Coachingu Grupowego i Zespołowego Akademii Grupy SET. Posiada doświadczenie przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi w ramach programu „Młodzi w Łodzi”, organizacjami NGO, szkołami oraz biznesem.  Absolwentka Pedagogiki w zakresie animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Łódzkim, Pedagogiki – specjalizacja doradztwo zawodowe i personalne z elementami resocjalizacji oraz studiów podyplomowych  pn. „Trener biznesu” na Społecznej Akademii Nauk. Obecnie pracuje W Biurze Karier i Współpracy z Absolwentami w Akademii Leona Koźmińskiego gdzie zajmuje się doradztwem kariery oraz wspiera organizację wydarzeń karierowych skierowanych do studentów i absolwentów Uczelni.  

........................................................................................................................................................................

03.07.2019

7. edycja konkursu „Wykaż inicjatywę. Przeszłość / Przyszłość” została rozstrzygnięta w dniu 2.07.2019
w Ośrodku Kultury Górna. Po prezentacji wszystkich 22 zgłoszonych do konkursu inicjatyw
przed zebraną w Ośrodku Kultury Górna publicznością, odbyło się otwarte głosowanie.
Rozdano 76 kart do głosowania. Każdy uczestnik wydarzenia mógł oddać głos na 3 wybrane inicjatywy.
Głosy przeliczne zostały 3-krotnie przez komisję, w skład której weszło:
3 pracowników Ośrodka Kultury Górna, 5 ochotników spośród uczestników wydarzenia.
Wyłonione zostały 4 inicjatywy rekomendowane do realizacji w roku 2019:
1. „Promocja folkloru miejskiego poprzez piosenkę – od Łodzi fabrycznej do współczesnej”,
autor: Robert Mnich, 23 głosy
2. „Porąbane meble w ogrodzie Otto Haesslera”,
autor: Ewa Żochowska, Natalia Kalisz , 19 głosów
3. „Bez tabu – teatralizowane czytanie sztuk współczesnych”, autor: Magdalena Żarnecka, 18 głosów
4. „Młodzieżowe Centrum Aktywności”, autor: Magdalena Stelmarska, 18 głosów.

 

Z laureatami będziemy kontaktować się po 25.07, celem omówienia szczegółów organizacyjnych.
Pozostałe inicjatywy uzyskały następującą liczbę głosów:
5. „Nauka w ruchu. Fizyka z Kontakt Improwizacją. Geometria z techniką Labana”,
autor: Andrzej Molęda, 13 głosów
6. „Przeszłość, My, Przyszłość”, autor: Anna Adamiak, 12 głosów
7. „Muzyka w kosmosie”, autor: Łucja Religa, Paulina Kamocka, 11 głosów
8. „Koraliki bez tajemnic- warsztaty twórcze dla kobiet w każdym wieku”, autor: Aleksandra Kowalczyk, 11 głosów
9. „Moje miejsce zdarzyło się jutro”, autor: Dagna Kidoń, 10 głosów
10. „Polish Psalter i Czarnoleskie rymy – koncert i konkurs”, autor: Grzegorz Rogala 8 głosów
11. „Impro- czyli koncepcja chyżo snuta”, autor: Mateusz Marcinkowski, 7 głosów
12. „Pikniki podwórkowe”, autor: Igor Owczarek, 7 głosów
13. „Wehikułem czasu przez Górną”, autor: Małgorzata Cyrańska, 6 głosów
14. „Jutro będzie wczoraj”, autor: Mateusz Marcinkowski, 6 głosów
15. „Plastik. To przeszłość- warsztaty ekologiczne dla Seniorów” autor: Aleksandra Jarmakowska-Twardowska, 6 głosów
16. „Przeszłość – Teraz – Przyszłość”, autor: Kosma Woźniarski, 6 głosów
17. „Ustawki plastyczne”, autor: Adrian Ciszek, 5 głosów
18. „Narodziny - performance z udziałem seniorów w oparciu o spotkania i warsztaty”, autor: Anna Adamiak, 5 głosów
19. „Detalowa frajda z Wróbelkiem Stasiem”, autor: Maria Nowakowska, 4 głosy
20. „Muzyka łączy pokolenia- biesiada seniora”, autor: Michał Nagórski 3 głosy
21. „Rozmowy o Mądrości”, autor: Agnieszka Reiske, 3 głosy
22. „Warsztaty z Improwizacji z Grupą KIPISZ”, autor: Barbara Południak, 1 głos

 

........................................................................................................................................................................

05.05.2019

W maju ruszył konkurs "Wykaż Inicjatywę". To już VII edycja konkursu i to jest właśnie Twój czas na ruch w stronę kultury. Wystarczy, że masz ciekawy pomysł i chęć do działania, a my zajmiemy się resztą. Bardzo nam zależy, aby zaczęły się realizować Twoje "kulturalne" marzenia - Ty wiesz najlepiej, czego Ci brakuje, jak chcesz spędzać wolny czas i co warto zorganizować. 

Aby móc startować w konkursie, należy opisać jak najbardziej szczegółowo swój pomysł na wydarzenie, warsztaty, akcję: tytuł, opis, czas oraz miejsce realizacji inicjatywy, a także uwzględnić potrzeby niezbędne do jej realizacji. Pomyśl o tym co będzie Ci potrzebne do zrealizowania pomysłu (przewidywane wydatki, zapotrzebowanie osobowe, lokalowe, sprzętowe, materiałowe i inne). Nie oczekujemy gotowych projektów, wystarczy prosta forma listu intencyjnego. Aby ułatwić Wam stworzenie koncepcji, przygotowaliśmy dla Was FORMULARZ.PDFMASZ POMYSŁ NA DZIAŁANIE?
WYKAŻ SIĘ!
WYKAŻ INICJATYWĘ!


Tegoroczne hasło konkursu to „Przeszłość – Przyszłość”, które wpisuje się w obchody 40-lecia działalności Ośrodka Kultury Górna. Konkurs co roku spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Spełniamy marzenia mieszkańców, a sami zyskujemy nowych odbiorców oraz zwiększamy wachlarz wydarzeń w Ośrodku, realizując nowe propozycje programowe o charakterze oddolnym. Stawiamy na podkreślenie waloru społecznego i partycypacyjnego, więc mile widziane będą „inicjatywy w koalicjach”, tworzone w partnerstwie ze szkołami, grupami nieformalnymi czy lokalnymi przedsiębiorcami w naszej dzielnicy.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie nam swojego zgłoszenia z wyżej wymienionym opisem pomysłu na działanie do dnia 30 CZERWCA 2019 ROKU (decyduje data wpływu) oraz prezentacja swojego pomysłu i udział w głosowaniu w dniu 02.07.2019.

Ideą konkursu jest zaproszenie do Ośrodka Kultury Górna tych osób, w których drzemie „duch aktywisty” czy autentyczna pasja - choć niekiedy „schowana do szuflady”. Każdy mieszkaniec Łodzi może wziąć udział poprzez zgłoszenie pomysłu na wydarzenie, jakiego jego zdaniem w Łodzi brakuje. Celem zadania jest angażowanie mieszkańców Łodzi w tworzenie oferty kulturalnej lokalnego domu kultury, nawiązanie autentycznej relacji z mieszkańcami poprzez wspólną realizację wydarzeń, wzmacnianie potencjału partycypacyjnego i otwartości Ośrodka Kultury na potrzeby kulturotwórcze i inicjatywy mieszkańców.

REGULAMIN KONKURSU ZNAJDZIESZ  >TUTAJ<

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wiesz, jak napisać list lub wypełnić formularz konkursowy, to wszelkich informacji udziela Edyta Zajdlic, telefonicznie: 501 180 647, mailowo: promocja@gorna.pl lub osobiście (po wcześniejszym umówieniu się).


Doradzimy, podpowiemy, dodamy odwagi.

Na realizację inicjatyw Ośrodek Kultury Górna przeznacza kwotę łączną w wysokości 15.000 zł.
Zadanie współfinansowane z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi.