"Plusk słowa" to zadanie interdyscyplinarne, mające na celu zachęcić do zabawy słowem i rozbudzić fascynację językiem polskim, którego używamy w codziennej komunikacji. Projekt realizowany w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2019”.

 

Na przełomie września i października 2019 r. odbył się cykl bezpłatnych warsztatów dla seniorów i młodzieży. Warsztaty łączyły tradycyjne formy ekspresji z nowoczesnymi technikami inspirowanymi street artem.

 

Podjęliśmy rozmowę z łódzkimi aktywistami, dla których język polski jest istotny w pracy zawodowej i podejmowanej działalności twórczej. Rozmawialiśmy z dziennikarką Elą Piotrowską, poetą Maciejem Robertem, radiowcem - Damianem Graczykiem i artystą znanym jako Łukasz z Bałut. Można wysłuchać tych rozmów na zamieszczonych podcastach. 
- - - - - - - - - 

Wywiad z Maciejem Robertem

Wywiad z Damianem Graczykiem

Wywiad z Elą Piotrowską

Wywiad z Łukaszem z Bałut

 

 

Finał projektu odbył się w przestrzeni Piotrkowskiej 217, było to wydarzenie plenerowe pt. „Plusk słowa”. Każdy mieszkaniec Łodzi mógł wziąć udział w slamie poetyckim, warsztatach beatboxowych oraz stworzyć mural inspirowany polszczyzną
i łodzkimi regionalizmami.

 

 

"SLAM w ramach projektu "Plusk Słowa" organizowany przez Ośrodek Kultury Górna w Łodzi odbył się zaraz po zakończeniu warsztatów z graffiti i beatboxu. Po tym turnieju można było spodziewać się zupełnie wszystkiego. Surowa przestrzeń pofabrycznej odlewni kiedy wypełniła się publicznością oraz poezją fantastycznie korespondowała z całym wydarzeniem. Poziom występów był wystarczająco wysoki, aby cała walka okazała się naprawdę "niepierwszymlepszym" starciem. Wszystkich uczestników, było dziewięciu.

Ada Zurawska / Wierszokleta / Karol Mroziński / Magdalena Walusiak / Emilka / SMUTNY BARMAN (półfinał) / Szymon z Łomianek (półfinał) / Bartek Kotschedoff, który zajął drugie miejsce zmierzył się z POEM WAM. POEM WAM to zwycięzca slamu." - Zuzanna Szmidt - prowadząca slam poetycki.

 

 

Dzieła, które powstału w postaci szablonów z naklejkami prezentującymi słowa polskie napisane w technice graffiti oraz dzwoniki na telefon z polskimi słowami w konwencji beatbox prezentujemy do pobrania poniżej

 

Wlepki:

 

       

Wlepki_Tagi - uliczna typografia. Język ojczysty na warsztat - do pobrania .jpg

 

Dzwonki:

 

----------------------------------
Informacje szczegółowe o warsztatach:

 

 

Kilka słów o warsztatach:


TAGI – ULICZNA TYPOGRAFIA. JĘZYK OJCZYSTY NA WARSZTAT

Zajęcia służą odkryciu potencjału językowego w krótkich wypowiedziach graficznych. Inspiracją będą obecne w przestrzeni publicznej praktyki wypowiedzi twórczej - prace graffiti, murale i tagi. Odbędzie się spacer z „przewodnikiem językowym” po Łodzi, śladami twórców tagów i graffiti w przestrzeni publicznej. Spojrzymy na taką wypowiedź twórczą w kategoriach kodu, komunikatu i zjawiska społecznego. Podsumowaniem spacerów będzie zaprojektowanie własnego taga, murala lub graffiti. Zbiór prac stworzonych przez uczestników zostanie opublikowany w formie naklejek - tzw. „wlepek”.

Prowadzenie:

Bartosz Dalecki

Obecnie student 4r. filozofii na Wydziale Filozoficzno - Historycznym UŁ. Zaczynał od malowania graffiti, co z czasem przerodziło się w zamiłowanie do wszelkich literniczych form graficznych, dzisiaj tworzy w dziedzinach kaligrafii, liternictwa, typografii i druku. Uczestnik wielu graffiti jamów, prowadzący warsztatów, współtwórca łódzkich muralów.

 

 

LIRYKA CHODNIKA. JĘZYK OJCZYSTY W RYTMIE BEATBOX

Zajęcia pomogą dostrzec potencjał i zasoby języka ojczystego, dzięki wykorzystaniu formy pracy twórczej jaką jest beatbox, tj. tworzenie muzyki głosem, poprzez naśladowanie dźwięków. Muzycy  tworzący utwory za pomocą swojego głosu, wykorzystują figury takie jak onomatopeje i operują przy tym doskonałą dykcją, układają słowa w rytm. Tworzenie utworów tą metodą jest bardzo proste i atrakcyjne również dla słuchaczy. Podczas warsztatów beatboxowych, narzędziem warsztatowym jest nie tylko sam głos i zabawa z nim, ale też wykorzystanie sprzętu: konsola, mikrofon, mixer - dzięki któremu uczestnicy tworzą własne głosowe linie melodyczne i krótkie utwory. Uczestnicy zapoznają się z różnorodnością polszczyzny w aspekcie wyrażania emocji i wrażeń oraz nauczą się tworzyć rytmy za pomocą własnego głosu. Efektem warsztatów będzie stworzenie "słownika dźwiękowego". Utwory wykonane przez uczestników udostępnione zostaną w internecie w formie do pobrania (pliki mp3 ) jako dzwonki na telefon.

Prowadzenie:

Mateusz ‘deser’ Deska

Beatboxem zajmuje się około 15 lat. Uczestnik i laureat wielu prestiżowych konkursów beatboxowych (Mistrz Polski 2015 w kategoriach Crew oraz Tag Team). Dawniej członek zespołu Soundbusters, obecnie Beatside. Współpracuje z muzykami grającymi wiele gatunków muzycznych (jazz, r&b, hiphop, blues, drum and bass) m.in. The Gospel Time, Ransom Notes (Drezno), DJ Haem i wielu innych . Grał u boku takich artystów jak O.S.T.R., Big Cyc, Dub FX czy Michał Urbaniak.

 

TERMINY BEZPŁATNYCH WARSZTATÓW:

TAGI – ULICZNA TYPOGRAFIA. JĘZYK OJCZYSTY NA WARSZTAT

DLA SENIORÓW

GRUPA 1

20.09.2019, GODZ. 15:00 / miejsce: Strefa Kultury Otwartej, ul. Jagiellonki 4 / Łódź

DLA MŁODZIEŻY

GRUPA 2

17.09.2019, GODZ. 17:00 / miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 4, ul. Łucji 12 / Łódź

18.09.2019, GODZ. 18:00 / miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 4, ul. Łucji 12 / Łódź

GRUPA 3

21.09.2019, GODZ. 11:00 / miejsce: Strefa Kultury Otwartej, ul. Jagiellonki 4 / Łódź

 

LIRYKA CHODNIKA. JĘZYK OJCZYSTY W RYTMIE BEATBOX

DLA SENIORÓW

GRUPA 1

10.09.2019, GODZ. 18:00 / miejsce: Biblioteka SŁÓWKA, ul. Boya-Żeleńskiego 15 / Łódź

DLA MŁODZIEŻY

GRUPA 2

16.09.2019, GODZ. 18:00 / miejsce:miejsce: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii Nr 4, ul. Łucji 12 / Łódź

GRUPA 3

24.09.2019, GODZ. 18:00 / miejsce: Strefa Kultury Otwartej, ul. Jagiellonki 4 / Łódź

 

ZAPISY:

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Obowiązują zapisy internetowo pod poniższymi linkami lub telefonicznie pod nr 501 180 647.

 

TAGI – ULICZNA TYPOGRAFIA. JĘZYK OJCZYSTY NA WARSZTAT

Grupa 1 (60+)   20.09.2019 → https://forms.gle/bo6eyDK1viiL2i9d9

Grupa 2 (12+)  17 i 18.09.2019 (warsztat dwudniowy)

Grupa 3 (12+)   21.09.2019 → https://forms.gle/W94JXcxpcF8Y93zz9

LIRYKA CHODNIKA. JĘZYK OJCZYSTY W RYTMIE BEATBOX

GRUPA 1 (60+) 10.09.2019 --> https://forms.gle/d9oMpjZP9SnP1xXo7

GRUPA 2 ( 12+) 16.09.2019 --> https://forms.gle/972tqxik7hoqQigw8

GRUPA 3 (12+) 24.09.2019 --> https://forms.gle/7c6CbMyYoHCt2fS47

 

Liczba miejsc ograniczona! 

Obowiązkowo zabierz ze sobą: dobry humor, uśmiech i niezmierzone pokłady energii :)

 

 

Organizator:

Ośrodek Kultury Górna

 

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Ojczysty – dodaj
do ulubionych 2019

 

Partner:

Biblioteka Miejska w Łodzi