OTTO impro

 

Głównym założeniem warsztatów "OTTO IMPRO" jest zapoznanie z metodą improwizacji jako formą techniki aktorskiej, która rozwija w uczestnikach twórczą spontaniczność teatralną bez użycia scenariusza i rekwizytów. Uczestnicy nabędą praktycznych umiejętności improwizacyjnych - głównie w zakresie rozwijania wyobraźni, operowania słowem i gestem, pracą nad ekspresją ciała oraz umiejętnością tworzenia spójnych historii, dialogów i monologów, kształtowania wypowiedzi, kreatywności oraz koncentracji w działaniu teatralnym. Wszystko to, co się wydarza na scenie, co jest zaskakujące i nieoczekiwane, naturalne, spontaniczne, będzie przestrzenią do budowania improwizowanej opowieści, historii, scenki, postaci i relacji.

 

Uczestnicy poprzez szereg ćwiczeń odkrywać będą w sobie zdolność do twórczej, spontanicznej ekspresji, efektywnej pracy zespołowej, nauczą się słuchać drugiego człowieka oraz akceptować jego wybory. To również rozbudzanie w uczestnikach zainteresowania szeroko pojętą kulturą teatralną, odnajdywanie w niej źródeł wartości osobistych i samorealizacji.

 

Zajęcia odbywają się w środy w godz.18:00 – 20:00 dla młodzieży w wieku 16+

Cena:

15 zł/ zajęcia indywidualne jednorazowe
60 zł/ zajęcia za miesiąc (4 zajęcia)

Informacje i zapisy: p.augustyniak@gorna.pl

Grupę Teatru Improwizacji poprowadzi Piotr Augustyniak

Instruktor teatralny, animator kultury, mgr polonistyki i teatrologii Uniwersytetu Łódzkiego. Współzałożyciel Stowarzyszenia Teatralno-Filmowego „Eikon” oraz wieloletni aktor alternatywnego teatru łódzkiego - „Teatr Fabryczny”. W ramach działań uczelnianych prowadził zajęcia z improwizacji teatralnej oraz szereg inicjatyw studenckich. Od 2007 roku, wspólnie z pozostałymi członkami stowarzyszenia i młodzieżą akademicką, tworzył spektakle teatralne, w których realizował się jako aktor, a także – proponując i dekonstruując teksty dramaturgiczne i prozatorskie – jako pomysłodawca scenariuszy na inscenizacje. Brał udział w realizacji następujących spektakli:

•    Homo (2006 r.);
•    Witkacy Niedokończony (2007 r.); 
•    Cache-Sexe (2008 r.);
•    Bleter (2009 r.);
•    W sprawie uwodzenia (2011 r.)

Przez wiele lat pracował jako pedagog i edukator teatralny w Pałacu Młodzieży im. J. Tuwima w Łodzi, gdzie stworzył autorski, innowacyjny program warsztatów teatralnych „Teatr Niekonsekwencji”. W pracy nad spektaklami, w procesie twórczych prób inscenizacyjnych i warsztatach analityczno-poznawczych, zdobywał wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu budowania sztuki teatralnej, pracy inscenizacyjnej i aktorskiej. Reżyserował i koordynował produkcją własnych przedsięwzięć teatralnych i wspólnie z uczestnikami zajęć przygotował następujące spektakle:

•    „Hymny widzialności” wg tekstów Awangardy Krakowskiej (2014 r.)
•    „Męczeństwo Piotra Ohey’a” wg. S. Mrożka (2015 r.)
•    „Konrad Maszyna” wg M. Pakuły (2015 r.)
•    „Popcorn Words” wg tekstów T. Różewicza (2016 r.)
•    „Sny” wg tekstów I. Wyrypajewa (2017 r.)

Organizował tzw. „otwarte warsztaty teatralne” dla wielu łódzkich szkół podstawowych i średnich. Doświadczenie zbierał w pracy przy wielu produkcjach filmowych, telewizyjnych i teatralnych współpracując z Pracownią Sztuki Wizualnej w 6X6 oraz Fundacją Form Art. z Łodzi. Działa twórczo i odważnie. Eksperymentuje z różnymi dziedzinami sztuki teatralnej. Obecnie jest instruktorem oraz animatorem działań edukacyjnych w Ośrodku Kultury Górna, zajmuje się teatrem improwizacji i współtworzy Teatr Impro „Galanty Bajzel”. Ponadto jest miłośnikiem gier towarzyskich, planszowych i karcianych, współtwórcą kanału youtubowego PoGraMyTv propagującego kulturę gier wszelakich.