10 grudnia 2019 r.

Wykaż Inicjatywę 2019

01.09.2019

Ośrodek Kultury Górna już po raz siódmy wspólnie z laureatami konkursu "Wykaż Inicjatywę" organizuje szereg wydarzeń kulturalnych, które wypełniają kartki wrześniowego i październikowego kalendarza na Górnej (i nie tylko). Podczas tegorocznej edycji realizujemy projekty o zróżnicowanej tematyce - od folkloru, przez teatr aż do artystycznej renowacji mebli. 

 

HARMONOGRAM REALIZACJI INICJATYW:

 

1. „Promocja folkloru miejskiego poprzez piosenkę – od Łodzi fabrycznej do współczesnej”
autor: Robert Mnich

Zrealizowane zostały 4 występy Młodzieżowego Zespołu TYTKA, który rozkochał w sobie publiczność i zaraził zamiłowaniem do łódzkiego folkloru.

 

14.09  | Występ podczas Pikniku na Olechowie

15.09 | Występ podczas Targu Staroci na Księżym Młynie

29.09 |  Występ podczas Pikniku "Zakorzenieni" z okazji 30-lecia Parafii pw. Świętego Jana Ewangelisty i NMP Matki Kościoła na Olechowie

05.10 | Występ podczas Nocy Bibliotek w Bibliotece Miejskiej w Łodzi - filia nr 10, ul. Kadłubka 40

 

 

 

 


2. „Porąbane meble w ogrodzie Otto Haesslera”
autor: Ewa Żochowska, Natalia Kalisz-Patelak

29.09 | Warsztaty renowacji mebli w Ogrodzie Otwartym Ośrodka Kultury Górna

To warsztaty, które uruchomiły drzemiące w ludziach pokłady kreatywności i stanowiły dużą dawkę pozytywnej energii przy szlifowaniu, szpachlowaniu, naprawianiu, malowaniu, wyklejaniu, okręcaniu, wycinaniu. Pokazały uczestnikom jak wpływać na otaczającą ich przestrzeń tworząc wyjątkowe obiekty artystyczno-użytkowe. Uczestnicy pracowali w parach. Tutaj liczyła się międzypokoleniowa współpraca i komunikacja. Efektem ich połączenia była kompozycyjna eksplozja barw i twórczej energii!

 

 


3. „Młodzieżowe Centrum Aktywności”, autor: Magdalena Stelmarska
 

„Młodzieżowe Centrum Aktywności” działające w ramach świetlicy środowiskowej przy Planetarium – filia nr 3 CZP nr 1. (ul. Pomorska 16a) powstało tej jesieni aby zintegrować oraz rozbudzić do działania młodzież uczęszczającą na zajęcia do wyżej wymienionej placówki. Naszym celem jest wspieranie podopiecznych w kwestiach edukacyjnych oraz motywowanie do działania. Diagnoza społeczna wykazała kilka ich zainteresowań, które są związane z potencjalną ścieżką zawodową. Dlatego przygotowaliśmy dla nich kilka propozycji warsztatów, tj. warsztat w salonie kosmetycznym, zajęcia w warsztacie samochodowym, warsztaty graffiti. Warsztaty zostaną podsumowane zajęciami z doradztwa zawodowego z Katarzyną Sową.

* W ramach tej inicjatywy w sierpniu odbył się także pokaz spektaklu grupy FormArt dla podopiecznych świetlicy środowiskowej przy Planetarium – filia nr 3 CZP nr 1.

Zajęcia są dla uczestników są bezpłatne, obowiązują zapisy: swietlica@planetarium.org.pl
 

 


Podczas warsztatów uczestniczki dowiedzą się jak prawidłowo dbać o cerę. Poznają jej strukturę oraz zostaną poddane analizie jej stanu. Dowiedzą się również na czym polega praca kosmetyczki, czym różni się ta praca od wizażystki lub stylistki.

 

Małgorzata Jakubowska – założycielka alternatywnego salonu kosmetycznego, w którym tworzy się piękno - J Makeup Studio. Jest makijażystką, wizażystką i stylistką oraz linergistką z ponad pietnastoletnim doświadczeniem. Specjalizuje się w stylizacji awangardowej, makijażu arstystycznym i beuaty. Specjalizuje się w makijażu pernamentnym.

 

Sylwia Czarnecka – stażystka salonu kosmetycznego J Makeup Studio; obecnie studentka II roku kosmetologii, makijażystka, stylistka paznokci i makijażu pernamentnego.

 

  • 20 października / wizyta w warsztacie samochodowym HGW WARSZTAT / ul. Brukowa 23 / 16:30 – 19:00

Zajęcia odbedą się w HGW warsztacie samochodowym Michała Ozimka. Uczestnicy będą mogli zwiedzić nowy warsztat i poznać podstawowe wyposażenie warsztatu. Dowiedzą się o specyfice pracy i predyspozycjach jakie powinien posiadać mechanik oraz o ścieżce zawodowej, którą można kontynuować po Zespole Szkół Samochodowych nr 7. Na sam koniec spróbujemy wspólnie wymienić koło!

 

  • 26 października /  warsztat graffiti / podwórko Planetarium / ul. Pomorska 16a

(https://www.facebook.com/Studio-CeHa-2081415622154427/) w godz. 15:00 -19:00

 

Przed rozpoczęciem zajęć uczestnicy przygotują swoje projekty w świetlicy. Następnie zostaną one wysłane do grafika, prowadzącego warsztaty i połączone w jedną całość. Podczas warsztatów dowiemy się o różnych stylach malowania graffiti oraz zastanowimy się nad odpowiedzialnością cywilno-karną w kontekście malowania ich na ścianach kamienic i bloków. Czy istnieje możliwość porozumienia się z właścicielem budynku lub Urzędem Miasta? Jasne, że tak! O tym i o swoich doświadczeniach opowie prowadzący zajęcia.

 

Mateusz Swarabowicz, grafik komputerowy i montażysta. Hobbystycznie zajmuje się realizacją dźwięku. Zrealizował mural dla Jurka Owsiaka oraz w Fabryce Sztuki na potrzeby festiwalu Retroperspektywy. Prowadził również warsztaty dla dzieci i młodzieży z zakresu graffiti i malowania na koszulach, np. podczas „Warta Cup 2019”.

 

  • 28-31 października / warsztaty z doradcą zawodowym

Warsztat zawiera w sobie twórcze i praktyczne ćwiczenia oraz specjalistyczne testy psychologiczne na podstawie programów amerykańskich doradców zawodowych m.in.: Margaret Libenstine, Richarda Bollesa oraz innych akspertów z dziedziny planowanie kariery. Zajęcia skomponowane są w ten sposób, aby uczestnicy aktywnie bralu udział w proponowanych ćwiczeniach grupowych oraz indywudualnych.

 

Katarzyna Sowa – pedagog, doradca zawodowy, trener rozwoju kompetencji społecznych  oraz animator społeczno-kulturalny. Specjalizuje się w realizowaniu programów rozwijających kompetencje zawodowe młodzieży oraz pracowników. Specjalista ds. rynku pracy. Certyfikowany trener narzędzi FRIS® oraz absolwentka Szkoły Coachingu Grupowego
i Zespołowego Akademii Grupy SET. Posiada doświadczenie przy współpracy z Urzędem Miasta Łodzi w ramach programu „Młodzi w Łodzi”, organizacjami NGO, szkołami oraz biznesem.  Absolwentk Pedagogiki w zakresie animacji społeczno-kulturalnej na Uniwersytecie Łódzkim, Pedagogiki – specjalizacja doradztwo zawodowe i personalne z elementami resocjalizacji oraz studiów podyplomowych  pn. „Trener biznesu” na Społecznej Akademii Nauk. Obecnie pracuje W Biurze Karier i Współpracy z Absolwentami w Akademii Leona Koźmińskiego gdzie zajmuje się doradztwem kariery oraz wspiera organizację wydarzeń karierowych skierowanych do studentów i absolwentów Uczelni.  

 

 

 

.......................................................................................................................................................................................

03.07.2019

7. edycja konkursu „Wykaż inicjatywę. Przeszłość / Przyszłość” została rozstrzygnięta w dniu 2.07.2019
w Ośrodku Kultury Górna. Po prezentacji wszystkich 22 zgłoszonych do konkursu inicjatyw
przed zebraną w Ośrodku Kultury Górna publicznością, odbyło się otwarte głosowanie.
Rozdano 76 kart do głosowania. Każdy uczestnik wydarzenia mógł oddać głos na 3 wybrane inicjatywy.
Głosy przeliczne zostały 3-krotnie przez komisję, w skład której weszło:
3 pracowników Ośrodka Kultury Górna, 5 ochotników spośród uczestników wydarzenia.
Wyłonione zostały 4 inicjatywy rekomendowane do realizacji w roku 2019:
1. „Promocja folkloru miejskiego poprzez piosenkę – od Łodzi fabrycznej do współczesnej”,
autor: Robert Mnich, 23 głosy
2. „Porąbane meble w ogrodzie Otto Haesslera”,
autor: Ewa Żochowska, Natalia Kalisz , 19 głosów
3. „Bez tabu – teatralizowane czytanie sztuk współczesnych”, autor: Magdalena Żarnecka, 18 głosów
4. „Młodzieżowe Centrum Aktywności”, autor: Magdalena Stelmarska, 18 głosów.
 

Z laureatami będziemy kontaktować się po 25.07, celem omówienia szczegółów organizacyjnych.
Pozostałe inicjatywy uzyskały następującą liczbę głosów:
5. „Nauka w ruchu. Fizyka z Kontakt Improwizacją. Geometria z techniką Labana”,
autor: Andrzej Molęda, 13 głosów
6. „Przeszłość, My, Przyszłość”, autor: Anna Adamiak, 12 głosów
7. „Muzyka w kosmosie”, autor: Łucja Religa, Paulina Kamocka, 11 głosów
8. „Koraliki bez tajemnic- warsztaty twórcze dla kobiet w każdym wieku”, autor: Aleksandra Kowalczyk, 11 głosów
9. „Moje miejsce zdarzyło się jutro”, autor: Dagna Kidoń, 10 głosów
10. „Polish Psalter i Czarnoleskie rymy – koncert i konkurs”, autor: Grzegorz Rogala 8 głosów
11. „Impro- czyli koncepcja chyżo snuta”, autor: Mateusz Marcinkowski, 7 głosów
12. „Pikniki podwórkowe”, autor: Igor Owczarek, 7 głosów
13. „Wehikułem czasu przez Górną”, autor: Małgorzata Cyrańska, 6 głosów
14. „Jutro będzie wczoraj”, autor: Mateusz Marcinkowski, 6 głosów
15. „Plastik. To przeszłość- warsztaty ekologiczne dla Seniorów” autor: Aleksandra Jarmakowska-Twardowska, 6 głosów
16. „Przeszłość – Teraz – Przyszłość”, autor: Kosma Woźniarski, 6 głosów
17. „Ustawki plastyczne”, autor: Adrian Ciszek, 5 głosów
18. „Narodziny - performance z udziałem seniorów w oparciu o spotkania i warsztaty”, autor: Anna Adamiak, 5 głosów
19. „Detalowa frajda z Wróbelkiem Stasiem”, autor: Maria Nowakowska, 4 głosy
20. „Muzyka łączy pokolenia- biesiada seniora”, autor: Michał Nagórski 3 głosy
21. „Rozmowy o Mądrości”, autor: Agnieszka Reiske, 3 głosy
22. „Warsztaty z Improwizacji z Grupą KIPISZ”, autor: Barbara Południak, 1 głos

 

.............................................................................................................................................................................

05.05.2019

W maju ruszył konkurs "Wykaż Inicjatywę". To już VII edycja konkursu i to jest właśnie Twój czas na ruch w stronę kultury. Wystarczy, że masz ciekawy pomysł i chęć do działania, a my zajmiemy się resztą. Bardzo nam zależy, aby zaczęły się realizować Twoje "kulturalne" marzenia - Ty wiesz najlepiej, czego Ci brakuje, jak chcesz spędzać wolny czas i co warto zorganizować. 

Aby móc startować w konkursie, należy opisać jak najbardziej szczegółowo swój pomysł na wydarzenie, warsztaty, akcję: tytuł, opis, czas oraz miejsce realizacji inicjatywy, a także uwzględnić potrzeby niezbędne do jej realizacji. Pomyśl o tym co będzie Ci potrzebne do zrealizowania pomysłu (przewidywane wydatki, zapotrzebowanie osobowe, lokalowe, sprzętowe, materiałowe i inne). Nie oczekujemy gotowych projektów, wystarczy prosta forma listu intencyjnego. Aby ułatwić Wam stworzenie koncepcji, przygotowaliśmy dla Was FORMULARZ.PDF


MASZ POMYSŁ NA DZIAŁANIE?
WYKAŻ SIĘ!
WYKAŻ INICJATYWĘ!


Tegoroczne hasło konkursu to „Przeszłość – Przyszłość”, które wpisuje się w obchody 40-lecia działalności Ośrodka Kultury Górna. Konkurs co roku spotyka się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Spełniamy marzenia mieszkańców, a sami zyskujemy nowych odbiorców oraz zwiększamy wachlarz wydarzeń w Ośrodku, realizując nowe propozycje programowe o charakterze oddolnym. Stawiamy na podkreślenie waloru społecznego i partycypacyjnego, więc mile widziane będą „inicjatywy w koalicjach”, tworzone w partnerstwie ze szkołami, grupami nieformalnymi czy lokalnymi przedsiębiorcami w naszej dzielnicy.

Warunkiem udziału w konkursie jest przesłanie nam swojego zgłoszenia z wyżej wymienionym opisem pomysłu na działanie do dnia 30 CZERWCA 2019 ROKU (decyduje data wpływu) oraz prezentacja swojego pomysłu i udział w głosowaniu w dniu 02.07.2019.

Ideą konkursu jest zaproszenie do Ośrodka Kultury Górna tych osób, w których drzemie „duch aktywisty” czy autentyczna pasja - choć niekiedy „schowana do szuflady”. Każdy mieszkaniec Łodzi może wziąć udział poprzez zgłoszenie pomysłu na wydarzenie, jakiego jego zdaniem w Łodzi brakuje. Celem zadania jest angażowanie mieszkańców Łodzi w tworzenie oferty kulturalnej lokalnego domu kultury, nawiązanie autentycznej relacji z mieszkańcami poprzez wspólną realizację wydarzeń, wzmacnianie potencjału partycypacyjnego i otwartości Ośrodka Kultury na potrzeby kulturotwórcze i inicjatywy mieszkańców.

REGULAMIN KONKURSU ZNAJDZIESZ  >TUTAJ<

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, nie wiesz, jak napisać list lub wypełnić formularz konkursowy, to wszelkich informacji udziela Edyta Zajdlic, telefonicznie: 501 180 647, mailowo: promocja@gorna.pl lub osobiście (po wcześniejszym umówieniu się).


Doradzimy, podpowiemy, dodamy odwagi.

Na realizację inicjatyw Ośrodek Kultury Górna przeznacza kwotę łączną w wysokości 15.000 zł.
Zadanie współfinansowane z dotacji celowej Urzędu Miasta Łodzi.