„Ruchy nieteoretyczne” | Nowa mapa Olechowa

 

Kto był na „olechowskiej górce” lub przy budce beza-krówka? Kto poczuł nowalijkę na straganie przy ul. Zakładowej? Te i nie tylko te wrażenia będziemy łapać, dokumentować i na wirtualnej mapie umieszczać. Wspólnie z uczniami i nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 141 im. Gen. Mariusza Zaruskiego.

 

Olechów – usytuowany na peryferiach Łodzi, nazwany „osiedlem–sypialnią” wydawał się swego czasu nieco ospały i ubogi w ofertę kulturalną. Pracownicy Ośrodka Kultury Górna postanowili to zmienić i od pięciu lat prowadzą na tym terenie nieformalną filię – Strefę Kultury Otwartej. W ramach tej działalności powstał pomysł na koalicyjny projekt „Ruchy nieteoretyczne”, który ma inspirować młodzież do zupełnie nowego, kreatywnego podejścia do przestrzeni.

 

Celem przedsięwzięcia jest uruchomienie w młodych przedstawicielach Olechowskiej społeczności pozytywnej zmiany w postrzeganiu i wartościowaniu okolicy. Bezpośrednimi adresatami działania są uczniowie Szkoły Podstawowej nr 141 im. Gen. Mariusza Zaruskiego. Pośrednio projekt obejmie też pozostałych mieszkańców okolicy.

 

Działania pod hasłem „Ruchy nieteoretyczne” potrwają od września do października i podzielone zostaną na kilka etapów. Pierwszym z nich będzie wypracowanie konspektów scenariuszy zajęć. Kolejnym – odkrywanie przestrzeni na nowo podczas spacerów nauczycieli i uczestników projektu do wskazanych przez nich samych ważnych miejsc. Uczniowie poznają i nazwą uczucia, które im kojarzą się z domem i spróbują je przedstawić w postaci znaku plastycznego. Podczas spacerów będą też nasłuchiwać i próbować rejestrować w formie nagrań audio oraz wideo dźwięki miejsc, które są młodzieży najbliższe. Pomogą w tym warsztaty, na których uczestnicy zdobędą praktyczne i techniczne umiejętności: pracy z kamerą, montażu czy realizacji dźwięku. W ten sposób stworzą swoje własne mikrohistorie. Warsztaty poprowadzą: artysta, muzyk, autor wielu multimedialnych projektów Rafał Kołacki oraz mgr sztuki, artystka-plastyk Dagmara Pochyła.

 

Wykonane przez uczestników elementy instalacji plastycznych oraz dźwiękowych posłużą do stworzenia wirtualnej, subiektywnej mapy osiedla z zaznaczonymi na niej istotnymi punktami, związanymi z dzieciństwem, dorastaniem czy domem. Mapa będzie udostępniona na stronie projektu w formie otwartej i edytowalnej tak, by każdy miał możliwość dodania obiektów czy punktów, które są dla niego ważne.

 

Organizator:
Ośrodek Kultury Górna
Strefa Kultury Otwartej Olechów
Partner:
Szkoły Podstawowej nr 141 im. Gen. Mariusza Zaruskiego
Finansowanie:
Dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Bardzo Młoda Kultura 2016 – 2018” program regionalny „Koalicje Kultury” realizowany przez Muzeum Sztuki w Łodzi.