Koncert Piosenki Francuskiej

Już 8 grudnia wielkie przeboje francuskiej piosenki wypełnią klimatycznymi dźwiękami salę widowiskową Ośrodka Kultury Górna. Na scenie wystąpi Yan Zbiegieł z krakowskiego Teatru Piosenki Francuskiej (opieka artystyczna: Krystyna Janda). W repertuarze znajdują się głównie utwory Brela, ale usłyszymy także wykonania piosenek Becaude’a, Serge Lama, Reggiani i Lary Fabian.

 

Propozycja sceniczna Janusza (Yana) Zbiegieła, krakowskiego aktora paryskiego stypendysty „Conservatoire Mobel” Alice Dona jest mięsistym teatrem, którego siła to organiczne zespolenie śpiewanej po francusku piosenki i komentującego każdy z 11 przebojów Brela ( „Matylda”, „Następny”, „Piosenka Jacky’ego”, „Burżuje”, „Moje dzieciństwo”, „Starzy kochankowie”, „Nie opuszczaj mnie”, „Staruszkowie”, „Przyjdę”, „Amsterdam”, i „Poszukiwanie”) tekstu-wyznania, fragmentu listu do żony. Te cytaty zresztą stanowiące dokument tragicznego splotu życia i twórczości wypowiada aktor po polsku.

 

70-minutowy spektakl chłonie publiczność jednym tchem tak, że wychodząc oszołomiona ma wrażenie żywego kontaktu z nieżyjącym Mistrzem i jego wspaniałą, ciągle obecną w uchu, piosenką, pozostaje poruszona jego pełnym dramatu życiem osobistym. Warto dodać, że opiekunem artystycznym spektaklu Zbiegieła, który okazał się rewelacją artystyczną I Giełdy Inicjatyw Aktorskich, organizowanych przez „Rampę”, była Krystyna Janda.

 

8.12, godz. 18.00

Scena widowiskowa Ośrodka Kultury Górna

WSTĘP WOLNY

 


 

*Yan Zbiegieł to artysta związany z paryska scena muzyczna”Essaion” oraz z krakowskim Teatrem Piosenki Francuskiej,
jest laureatem nagród „Grand Prix de Colombe”Francja, główna nagroda”Przeglad monodramów” Rampa-Warszawa
„Bursztynowy Słowik” Sopot Festiwal, występuje z powodzeniem na scenach Polski, Francji i Niemiec.