Głodni. Spektakl młodzieżowej grupy teatralnej // Wykaż inicjatywę. Zoom na Górną

Już 10 listopada o godz. 18:00 na scenie Ośrodka Kultury Górna wystąpi młodzieżowa grupa teatralna w ramach odbywających się na przełomie września i października warsztatów teatralnych Ąsąmbl.
„Głodni” są adaptacją dramatu „Głodne dziecko” autorstwa Elisabeth Vera Rathenböck, monodramu dla kobiety, który został rozpisany na 9 kobiet i jednego mężczyznę.

 

Bohaterka monodramu przebywa w szpitalu na oddziale zamkniętym. Udało jej się – wyrwała się z błędnego koła jedzenia i wymiotowania. W trakcie monologu cofa się do początków przebiegu swojej choroby i opowiada swoją historię.

 

Młodzież podjęła się ważnego dla nich tematu. Jest on wciąż aktualny, bo często w sposób bezpośredni dotyka zwłaszcza młodych osób, które karmione złudzeniami wizerunków kreowanych przez media i środowisko, w którym żyją, ulegają pogoni za „idealnym wyglądem”.
Młodzi aktorzy, identyfikując się z postacią dramatu, mówią o jej zaburzeniach, niepokojach i lękach swoim językiem, tworząc prawdziwe i przejmujące studium przypadku, ukazując jak głęboko może tkwić taki problem.

 

Autorka w swoim monodramie naświetla problem anoreksji i bulimii. Choroby te od dawna nie są już postrzegane głównie jako skutek uboczny kultu szczupłej sylwetki lansowanej przez kreatorów mody, bowiem przyczyny uzależnienia od chudnięcia, obiegowo niezbyt trafnie zwanego jadłowstrętem psychicznym, sięgają o wiele głębiej, a szukać ich należy w relacjach rodzinnych, w domu, w którym się dorastało.

 

10.11.2018, godz. 18

Ośrodek Kultury Górna, ul. Siedlecka 1

 

Spektakl powstał na podstawie dramatu „Głodne dziecko” – Elisabeth Vera Rathenböck
przekład: Karolina Bikont
prawa do realizacji scenicznej przekładu: ADiT

 

Adaptacja i reżyseria: Anita Tomczak

Występują:
Karolina Głąbska
Julia Jędrzejczak
Martyna Kosakowska
Ola Malinowska
Alicja Myślikowska
Wiktoria Nocoń
Julia Osysek
Justyna Szklarz
Szczepan Woźniak

 

 

 

 

Spektakl powstał podczas zajęć teatralnych dla młodzieży pt. Ąsąmbl, realizowanych w projekcie Ośrodka Kultury Górna „Wykaż inicjatywę. Zoom na Górną” dofinansowanego w ramach Programu Narodowego Centrum Kultury – Dom kultury+ Inicjatywy lokalne 2018 oraz Miasto Łódź.