Ego te absolvo – monodram na 100 lat niepodległości Polski

 

Poruszająca teatralna lekcja historii – monodram Huberta Kułacza „Ego te absolvo” w reżyserii Bogusława Semotiuka. Bohaterem spektaklu jest kapelan wojskowy, wędrujący przez front wschodni – Ukrainę, Węgry, Rumunię – i każdego dnia chowający poległych żołnierzy.

 

Po spektaklu odbędzie się spotkanie z twórcą monodramu, Hubertem Kułaczem. Rozmowę poprowadź dr Sebastian Adamkiewicz z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

*WSTĘP WOLNY*

 

Monodram powstał na podstawie pamiętnika ks. Józefa Panasia, a inspiracją była historia rodzinna.  – Do spektaklu poprowadziły mnie trzy drogi – mówi Hubert Kułacz. – Na początku była fascynacja powieściami Remarque’a. Zastanawiałem się, co dzieje się z młodym człowiekiem w wojennych okolicznościach. Na zajęciach w Szkole Filmowej przepracowałem ten temat z prof. Bogusławem Semotiukiem. Kolejnym tropem była historia rodzinna. Mój pradziadek, Jan Kułacz, walczył w II Brygadzie Legionów Polskich. Niestety, nie poznałem go, bo zmarł, zanim się urodziłem, ale historie legionowe były zawsze w mojej rodzinie obecne. Dziadek i ojciec naprowadzili mnie na pamiętnik ks. Józefa Panasia.

Spektakl powstał we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległości.

 

Więcej informacji o spektaklu znajdziecie tutaj.

 

Ten poruszający, bardzo emocjonalny spektakl zaprezentowany zostanie na scenie Ośrodka Kultury Górna z okazji obchodów 100-lecia Niepodległości.

 

16 listopada 2018,
godz. 19:00

Ośrodek Kultury Górna
ul. Siedlecka 1, Łódź
www.gorna.pl